2021. aasta tegijad Eesti looduses

Aasta lind – kuldnokk (Sturnus vulgaris)

Aastal 2021 on fookuses meie kevadekuulutaja – kuldnokk.

2021. aasta tegijad looduses

Aasta loom – rott

Eestis elab kaks rotiliiki: rändrott ja kodurott. Uuel aastal saame juba rohkem neist teada.

2021. aasta tegijad looduses

Aasta kala – haug (Esox lucius)

Haug on eestlaste ja meie hõimurahvaste seas on olnud alati silmapaistval kohal. Oli ju soomlaste Väinamöise kannelgi tehtud hiigelhaugi lõualuust ning arvestades meie eeposte sugulust, siis küllap oli haugilt „laenatud“ ka Vanemuise kannel… Meie siseveekogudes on haug laiema levikuga, asustades isegi turbauke ja väiksemaid karjääre.

Hecht.jpg

Aasta puu – kadakas (Juniperus communis)

Kadakas väärib tähelepanu paljude omaduste poolest. Teda peetakse vastupidavuse sümboliks, kadakas ilmestab kuivi pärandmaastikke saartel ja Lääne-Eestis. Maailmas on harilik kadakas üks laiema loodusliku levilaga puuliike. Eestis kohtab kadakat sageli põõsakujulisena, ent ka meil ei ole haruldased kadakapuud.

Aasta sammal – harilik lehviksammal (Ptilium crista-castrensis)
Harilik lehviksammal on miniatuurset sõnajalga meenutava välimusega. Harilik lehviksammal kasvab niisketes toitainerikkamates okasmetsades maapinnal, kus ta võib moodustada ulatuslikke särav- või kollakasrohelisi vaibandeid. Täpsem info Eesti samblasõprade lehelt
gallery-image-2021. aasta tegijad looduses
Kuigi harilik päevakoer on Eestis tavaline liblikas on tegemist siiski väga ilusa ja tähelepanuväärse tegelasega, kellega kohtumine teeb päeva alati ilusamaks.
2021. aasta tegijad looduses
Aasta orhidee –  väike käopõll (Listera cordata, sünonüüm Neottia cordata)
Tegemist on metsataimega, tema peamiseks kasvukohtadeks on soostuvad või rabastuvad kuuse- või männi- segametsad. Vahel võib leida ka kuivemates okasmetsades. Õitseb mais viimasest nädalast juuni keskpaigani.Õied meenutavad väikeseid tähekesi ja on kas rohekat või tumepunast tooni. Taimel on kaks vastakut südajat lehte, mis paiknevad varre alumisel osal, alati maapinnast kõrgemal. Väikest käopõlle leidub üle Eesti.
2021. aasta tegijad looduses
Aasta seen – lilla kübarnarmik ( Hydnellum fuligineoviolaceum)
Lilla kübarnarmik kuulub looduskaitsealuste liikide I kaitsekategooriasse. Ohustatud liikide Eesti punases nimestikus on seen aga arvatud äärmiselt ohustatud liikide kategooriasse. Ta kasvab mükoriisamoodustajana maapinnal okaspuude ligiduses loo- ja nõmmemetsades. Kõik seni teadaolevad leiukohad paiknevad läänesaartel: Saaremaal, Vormsil ja Hiiumaal.
2021. aasta tegijad looduses

 

Aasta muld – rähkmuld

Rähkmullad on kujunenud lubjakivirikastel lähtekivimitel ning on neutraalse reaktsiooniga ja toitainerikkad. Peamine levikuala Põhja- ja Loode- Eesti ja saared.